A 2021-es évet a koronavírus világjárvány okozta fennakadások jellemezték. A hatását az építőipar is megérezte. Nézzük meg, hogyan alakul jelenleg az acél ára Lengyelországban és a világpiacon, és mit jósolnak ezzel kapcsolatban a szakértők.
Az acélárak emelkednek
Az elmúlt hónapokban az acélárak drasztikusan emelkedtek, és most rekordszintet értek el. Csak hasonlítsa össze a jelenlegi árakat a 2019-es árakkal. 2019 végén például egy tonna ST3S acéllemez ára 514 euró volt, ami az idei év elején már 712,11 euró lett. A 2020 októbere és 2021 júniusa közötti árösszehasonlítás szintén 36-84 %-os növekedést mutat, főleg az autóiparban használt alkatrészek, például a hidegen hengerelt fémlemezek esetében. Az acélhulladék ára is hirtelen emelkedett. A 2020 évvégi és az idei év első hónapjainak összehasonlítása azt mutatja, hogy a fémhulladékárak mintegy 60 %-kal növekedtek. Természetesen a nyersanyagok árának emelkedése elkerülhetetlenül együtt jár a késztermékek árának emelkedésével.
Az alábbi ábrák az acélárak alakulását mutatják Lengyelországban az elmúlt évben. Láthatjuk, hogy egy 2 milliméteres hidegen hengerelt lemez ára jelenleg 3,77 euró, míg 2020-ban ugyanebben az időszakban csak 2,08 euró volt, ami 94,34%-os növekedést jelent. Hasonló a helyzet a h9 fi12 húzott rúd árának esetében is. A jelenlegi ára 3,41 euró; 2020 augusztusában 2,33 euróba kerül, ami 51,41%-os növekedést jelent. A hegesztett 42,4 x 2 mm-es HF csövek ára szintén 36,56%-kal nőtt. Áruk jelenleg 6,25 euró, míg egy évvel ezelőtt még csak 4,9 euró volt.
Mi okozza az acélárak növekedését?
Az áremelkedés elsősorban az acélgyártás világjárvány miatti fennakadásának köszönhető. A rendelések csökkenő száma miatt az acélművek kénytelenek voltak leállítani az olvasztókemencéiket. Az acélkereslet csak 2020 második felében kezdett normalizálódni. Az acélművek akkori csökkentett termelési kapacitása azonban nem volt elegendő a piaci kereslet kielégítésére. A hiányt tovább súlyosbította, hogy az európai piacon nem volt elegendő török és kínai acél. Amikor a kereslet meghaladja a kínálatot, az árak általában emelkednek. Más források szerint a 2020 vége óta megfigyelhető acélár-emelkedés a brazíliai vasércbányákhoz is kapcsolódik, amelyek a zárlat miatt teljesen leállították a gyártást.



Az acélárak emelkedése nem csak Lengyelországban figyelhető meg. Az Egyesült Államokban az árak még egy tizenhárom éves rekordot is megdöntöttek. Ez nemcsak a világpiaci helyzetnek, hanem az acélbehozatalra kivetett vámoknak is köszönhető, amelyek célja a Kínából származó behozatal csökkentése. Az amerikai vámpolitika hatását azonban az európai országok, például Franciaország, Németország, Olaszország, Svédország és Hollandia is megérzik, mivel az Európai Unió az elmúlt három év átlagánál magasabb, 25 %-os vámot vetett ki az acéltermékek behozatalára. Az Unió reméli, hogy ezzel a lépéssel sikerül az amerikai piacra szánt acélt Európába irányítani. Ezek a vámtarifák 2024-ig érvényesek.
A szakértők szerint semmi jel nem utal arra, hogy az acélárak az elkövetkező hónapokban csökkenni fognak. Viszont azt is állítják, hogy az acéliparban tevékenykedő vállalatok számára nagyon kedvező időszak következik. Az acélárak várhatóan tovább emelkednek. Ugyanakkor a globális acélfelhasználás is várhatóan jelentősen növekedni fog. Az Acélgyártók Világszövetsége szerint a következő 30 évben a fogyasztás akár 50 %-kal is növekedhet.